SYSTEM OŚWIATOWY GMINY


realizowane Strategie i programy z obszaru oświaty



Głównym zadaniem realizowanym w obszarze oświaty jest zapewnianie uczniom jak najlepszych warunków i możliwości do indywidualnego rozwoju oraz stałego pogłębiania wiedzy. Gmina Białe Błota wykonuje zadania w tym zakresie, realizując jednocześnie następujące programy:

  • Program Polityki Zdrowotnej w zakresie walki z otyłością wśród uczniów klas I-VIII Szkół Podstawowych na terenie Gminy Białe Błota w latach 2020-2025;

  • Program polityki zdrowotnej "Program profilaktyczny zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w gminie Białe Błota na lata 2020-2025;

  • Program "Posiłek w szkole i w domu";

  • Metropolitalna Karta Ucznia dla mieszkańców Gminy Białe Błota.

Szczegółowe informacje znajdują się w części raportu dotyczącej Realizowanych polityk, programów i strategii.



OŚWIATA - PODSTAWOWE PARAMETRY



997

Liczba dzieci objętych nauczaniem przedszkolnym


Wskaźnik określa liczbę dzieci z terenu gminy w wieku 3 -6 lat objętych wychowaniem przedszkolnym w placówkach na terenie gminy.


82,13%

Współczynnik skolaryzacji przedszkolnej


Wskaźnik określa stosunek liczby dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym w wieku 3-6 lat w placówkach na terenie gminy w ogólnej liczbie dzieci w tym wieku z terenu gminy.

22,53

Średnia liczebność oddziałów szkolnych i przedszkolnych


Wskaźnik określa ilu uczniów/wychowanków przypada przeciętnie na 1 oddział klasowy/przedszkolny w szkole podstawowej lub w przedszkolu (wg stanu na dzień 30.09.2021 r.) - w placówkach samorządowych.

2,62

Średnia liczba etatów nauczycielskich na oddział w szkole lub przedszkolu


Wskaźnik określa ilu nauczycieli przypada przeciętnie na 1 oddział klasowy/przedszkolny w szkole podstawowej lub w przedszkolu (wg stanu na dzień 30.09.2021 r.) - w placówkach samorządowych.

2 573

Liczba dzieci w szkołach podstawowych


Wskaźnik określa liczbę dzieci pobierających naukę w szkołach podstawowych na terenie gminy.

87,46%

Współczynnik skolaryzacji w szkołach podstawowych


Wskaźnik określa jaki odsetek dzieci objętych obowiązkiem szkolnym pobiera naukę w szkołach podstawowych na terenie Gminy Białe Błota.

8,60

Liczba uczniów na etat nauczycielski w szkole lub przedszkolu


Wskaźnik określa ilu uczniów/wychowanków przypada na 1 etat nauczycielski w szkole podstawowej lub w przedszkolu (wg stanu na dzień 30.09.2021 r.) - w placówkach samorządowych.

6,73

Wskaźnik efektywności zatrudnienia nauczycieli


Wskaźnik określa ilu uczniów potrzeba, aby sfinansować 1 umownie liczony etat nauczyciela.



System oświatowy Gminy BIAŁE BŁOTA w 2021 r.



W roku szkolnym 2020/2021 Gmina Białe Błota prowadziła 3 szkoły podstawowe, 1 przedszkole gminne oraz 1 żłobek gminny w podziale na:


  • Szkoła Podstawowa im. Mariana Rejewskiego w Białych Błotach,

  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łochowie,

  • Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Przyłękach,

  • Gminne Przedszkole "Wróżka" w Białych Błotach,

  • Gminny Żłobek Integracyjny "U Misia" w Łochowie oraz jego filia w Zielonce (żłobek nie jest jednostką systemu oświaty, lecz służy realizacji zadania opieki żłobkowej na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.


Szczegółowy schemat organizacji jednostek oświatowych przedstawia poniższa tabela.


Organizacja szkół i przedszkola w 2021 r.*

*dane na dzień 30.09.2021 r.

Liczba dzieci w Gminie Białe Błota w wieku żłobkowym, przedszkolnym oraz w wieku szkoły podstawowej systematycznie rośnie wraz ze wzrostem liczby mieszkańców. W związku z tym, coraz wyraźniej widoczna jest potrzeba pilnej realizacji zadań inwestycyjnych w zakresie oświaty tzn. budowa nowego przedszkola samorządowego, rozbudowa Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Przyłękach oraz Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łochowie.


Kadra nauczycielska oraz pracownicy administracji i obsługi

452

Liczba zatrudnionych pracowników ogółem w roku szkolnym 2020/2021

(stan na 30.09.2021 r.)

356

Liczba zatrudnionych nauczycieli w roku szkolnym 2020/2021

(stan na 30.09.2021 r.)


96

Liczba zatrudnionych pracowników administracji i obsługi w roku szkolnym 2020/2021

(stan na 30.09.2021 r.)


Kadra nauczycielska wg stopnia awansu zawodowego

W 2021 r. w szkołach i przedszkolach zatrudnionych było łącznie 356 nauczycieli (343,2 etaty) i 96 osób na stanowiskach administracji i obsługi (91,88 etatów). W roku 2021 przeprowadzono 11 postępowań dotyczących uzyskania wyższego stopnia awansu zawodowego. Wszyscy ubiegający się nauczyciele zdali egzaminy i uzyskali stopień nauczyciela mianowanego.



realizacja zadań z zakresu oświaty na rzecz uczniów w 2021 r.



GMINNE PÓŁKOLONIE "Z PROFILAKTYKĄ NA TY"

Mimo trudności wynikających z pandemii COVID-19 udało się zorganizować zarówno półkolonie zimowe, jak i letnie, realizowane wspólnie przez szkoły podstawowe, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Gminne Centrum Kultury w Białych Błotach podobnie, jak w roku ubiegłym pod hasłem "Z profilaktyką na TY”.

W roku 2021 wzięła w nich udział rekordowa liczba dzieci, bo aż 645. Dla porównania w roku 2020 było ich 156. Poza typowymi półkolonijnymi atrakcjami, każda grupa dzieci, a było ich 43 wzięła także udział w warsztatach profilaktycznych pod nazwą „Wakacje - Relacje”.

Zajęcia zapewniły pomoc i wsparcie dzieciom w ponownym otwarciu na drugiego człowieka, po długich tygodniach pandemicznego zamknięcia wypełnionego jedynie obowiązkiem nauki w trybie online. W warsztatach nie zabrakło również akcentu o tematyce profilaktycznej, odnośnie zagrożeń związanych z uzależnieniami.



Dowożenie uczniów do szkół gminnych w roku szkolnym 2020/2021


Zgodnie z art. 39 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo Oświatowe obowiązkiem gminy jest zapewnienie uczniom bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do i ze szkoły, jeśli droga dziecka do szkoły, w której obwodzie dziecko zamieszkuje przekracza odległości wskazane w ust. 2 omawianego przepisu.


W roku szkolnym 2020/2021 dowożeniem objętych było 887 uczniów, co stanowiło blisko 36% ogółu dzieci uczęszczających do szkół samorządowych w Gminie Białe Błota. W roku ubiegłym dowożono 37% dzieci. Spadek o 1% liczby uczniów dowożonych wynika z dużego wzrostu ogólnej liczby uczniów, szczególnie w obwodzie szkoły w Przyłękach oraz w Łochowie. W najbliższych latach, należy się jednak spodziewać wzrostu liczby uczniów objętych dowożeniem.


W roku 2021 na zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki oraz zwrot kosztów transportu dziecka niepełnosprawnego rodzicom lub opiekunom wydatkowano kwotę 1.062.460,55 zł.