WSPÓŁPRACA Z NGO


Wartość udzielonych dotacji w 2021 r.:

730 300

+13,06%

do roku 2020


29 podpisanych umów


Współpraca z organizacjami pozarządowymi obejmowała cztery zakresy zlecanych zadań. Podpisano 29 umów z 21 organizacjami na realizację zadań publicznych na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 r.:

  • 2 umowy z zakresu ratownictwa i ochrony ludności,

  • 9 umów z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej (mały grant),

  • 10 umów z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej,

  • 7 umów z zakresu upowszechniania kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego (mały grant),

  • 1 umowa z zakresu pomocy społecznej.


Zestawienie kwot wnioskowanych, otrzymanych i wykorzystanych w wyniku rozstrzygniętych konkursów



Zdjęcie przedstawia grupę dzieci stojących na podium.
Zdjęcie przedstawią grupę młodzieży biegnących w lesie.



Przykładowe projekty w ramach realizacji zadań publicznych



Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej

SPORTIS SCOCIAL FOOTBALL CLUB ŁOCHOWO

Szkolenie mieszkańców Gminy Białe Błota w zakresie piłki nożnej

Klub realizował szkolenia w zakresie piłki nożnej zarówno w sporcie seniorskim (IV liga i B klasa) jak i w pionie młodzieżowym (od trampkarza rocznik 2007 do skrzata rocznik 2017). Przez cały rok Klub przeprowadził ponad 1.400 jednostek treningowych (od maja do końca 2021 r. blisko 900 zajęć) dla mieszkańców Gminy Białe Błota. Zespoły Sportisu rozegrały ponad 100 meczów ligowych. Drużyny młodzieżowe uczestniczyły w turniejach ogólnopolskich m.in. w Łodzi, Jarocinie, Ustce, Wągrowcu oraz Janowcu Wielkopolskim. Klub liczy blisko 200 zawodników.

Drużyna młodzika D1 (rocznik 2009), po raz pierwszy w historii Klubu awansowała do I ligi K-PZPN (najwyższa liga w województwie, w której gra tylko ośmiu najlepszych drużyn z kujawsko-pomorskiego). Zespół młodzika D2 (rocznik 2010) awansował do II ligi K-PZPN. Usystematyzowana praca szkoleniowa, uznana przez Polski Związek Piłki Nożnej nadaniem certyfikatu Szkółek Piłkarskich PZPN, pozwoliła Klubowi na poszerzenie liczby zawodników w Klubie do blisko 200.

Klub zakupił sprzęt sportowy w postaci piłek nożnych i oznaczników. Dążąc z góry do zaplanowanego celu, jakim jest profesjonalny wygląd całej akademii, Klub zrealizował kolejne działanie z umową i zakupił kilka kompletów meczowych z logo Gminy Białe Błota, koszulek treningowych i dresów. Wszystkie mecze z udziałem zawodników Klubu są relacjonowane w Internecie na żywo.


Zdjęcie przedstawia drużynę piłkarską przed rozpoczęciem meczu.
Zdjęcie przedstawia drużynę piłkarską podczas meczu..


Uczniowski Klub Sportowy CZAPLA Białe Błota

Szkolenie i udział w zawodach w ramach rozgrywek własnych oraz prowadzonych przez polskie i okręgowe związki sportowe

Zawodnicy UKS Czapla Białe Błota łącznie w 2021 r. zdobyli ponad 6 medali rangi Mistrzostw Polski oraz ponad 70 medali Mistrzostw Województwa i Makroregionu. Dla Klubu 2021 r. był najlepszym w historii.

Klub jako jeden z sześciu województw objęty jest programem Ministerstwa Sportu – Ośrodek Szkolenia Ukierunkowanego w 2021 r. Klub zorganizował ponad 15 imprez lekkoatletycznych, w których uczestniczyło ponad 3.000 uczestników z całego kraju. Trener Zbigniew Karnas został wyróżniony przez Polski Związek Lekkiej Atletyki jako „Najlepszy z Najlepszych Trener LDK 2021”. W 2021 r. zawodnicy UKS Czapla powoływani byli do Zaplecza Kadry Narodowej oraz Kadry Wojewódzkiej KPZLA, łącznie 16 zawodników.

Klub zrzeszał w 2021 r. łącznie 120 zawodników.


Zdjęcie przedstawia zawodników na starcie.

Fundacja Onkologiczna „AntyRak”

Bieg dla zdrowia – Światowy Dzień Serca

Zadanie zostało zrealizowane z naciskiem na propagowanie zdrowego trybu życia wśród mieszkańców Gminy Białe Błota. Bieg został podzielony na dwie części. W pierwszej dorosłe osoby pokonały dystans 5 km. Natomiast w części drugiej dzieci ze szkół podstawowych współuczestniczyły w sztafecie. Uczestnicy mieli okazję uczcić Światowy Dzień Serca w sposób najbardziej adekwatny tj. dbając o swoje zdrowie. Dodatkowo został zorganizowany bieg w wersji wirtualnej który pozwolił na uczestnictwo tym osobom, które nie mogły wziąć udziału w danym momencie z pozostałymi uczestnikami. W biegu łącznie w różnych formach uczestniczyło 246 osób.


Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej

Koło Gospodyń Wiejskich Białe Błota Słoneczniki

Integracja z edukacją środowiska lokalnego

Członkowie KGW Białe Błota Słoneczniki i mieszkańcy Gminy Białe Błota wzięli udział w projekcie wyjazdowym w Bory Tucholskie połączonym z poznawaniem kultury borowiackiej oraz warsztatami kulinarnymi, rękodzielniczymi i marynistycznymi.

W trakcie wyjazdu nastąpiła integracja z Kołem Gospodyń Wiejskich Lichnowy Niezapominajkami. Udział w projekcie wzięły 33 osoby.


Koło Gospodyń Wiejskich „Murowaniec Razem”

Smak kultury – Razem w Bydgoszczy

Realizacja zadania odbyła się przy udziale członków KGW i sympatyków w liczbie 44 osób. Dwie grupy uczestniczyły na przemian w spektaklu teatralnym pt. „Wąsik” – komedii w Kinoteatrze Adria oraz zwiedzaniu miasta Bydgoszczy wraz z przewodnikiem „Bydgoskim szlakiem kulinarnym”. Z uwagi na tematykę bliską KGW, zwiedzanie Bydgoszczy odbyło się ze szczególnym naciskiem na dziedzictwo kulinarne regionu. Przejście z przewodnikiem „Bydgoskim szlakiem kulinarnym” okraszone było odtworzeniem ciekawych historii bydgoskich, przepisów, zwyczajów kulinarnych mieszkańców. W trzech restauracjach odbyły się degustacje potraw związanych z regionem.


Zdjęcie przedstawia grupkę ludzi stojącą przy ławeczkach.
Kolaż zdjęć.


Zdjęcie przedstawia stworzone materiały podczas warsztatów artystycznych.

Stowarzyszenie „Pryzmat Pomocy”

Artystyczne warsztaty międzypokoleniowe

Projekt zrealizowano poprzez cztery warsztaty artystyczne: malowanie na blejtramie, florystyczny, kolaż oraz tworzenie kompozycji z drobnych elementów, z których powstały kartki świąteczne. Każdy z warsztatów uczył odbiorców wykonywania prac artystycznych różnymi metodami. Spotkania te posłużyły także do uzewnętrznienia niejednego talentu. Ekspresja twórcza uczestników pozwoliła stworzyć nietuzinkowe prace.


Chorągiew Kujawsko-Pomorska ZHP, Hufiec Bydgoszcz Miasto

Na szlaku historii i kultury

Organizacja dwóch wyjazdów wakacyjnych z programem kulturalnym

  • 10-dniowy wypoczynek na Podlasiu w bazie harcerskiej Hufca ZHP Białystok w Borkach z realizacją programu kulturalnego – wieczór poezji Kamila Baczyńskiego, plener artystyczny inspirowany zainteresowaniami Cypriana Kamila Norwida „Pejzaż Podlasia”, wieczór z teatrem fantastyki, warsztaty pisania ikon – udział 40 członków i instruktorów z terenu Gminy Białe Błota;

  • dwudniowa wycieczka do Warszawy na Zlot Powstania Warszawskiego – uczestnictwo w uroczystościach państwowych, koncercie patriotycznym „Warszawiacy śpiewają niezakazane piosenki”, zwiedzania obiektów muzealnych; Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Polin, Powązki Wojskowe. Udział 70 dzieci.

Harcerze w ramach projektu zdobyli po dwie sprawności jako potwierdzenie zdobytej wiedzy czy umiejętności

Zdjęcie przedstawia harcerzy w czarnych bluzkach.