GOSPODARKA


LOKALNA PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ



Wpływy z PIT i CIT na mieszkańca w 2021 r.:

1 967

+12,07%

do roku 2020



3 212

Liczba osób prowadzących działalność gospodarczą

251

Liczba wniosków o wpis do rejestru REGON

164

Liczba wniosków o wypis z rejestru REGON



Podatki dla przedsiębiorców w 2021 r.

Utrzymywanie niższych niż maksymalne stawek podatku od nieruchomości i podatku od środków transportowych na terenie Gminy Białe Błota stanowi wyraz dążenia władz do zwiększania potencjału gospodarczego gminy. Potwierdzają to chociażby dane o liczbie podmiotów wpisanych w 2021 r. do rejestru REGON, w którym kolejny raz nastąpił duży przyrost zarejestrowanych podmiotów. Wysokość obowiązujących stawek zapewnia stabilność finansową gminy, a przy tym gwarantuje możliwość dalszego rozwoju.


Pochodną zwiększającej się bazy przedsiębiorców na terenie Białych Błot są również uzyskiwane wpływy z podatku PIT i CIT. W 2021 r. wysokość wpływów z tych podatków w przeliczeniu na 1 mieszkańca wyniosła 1.967,12 zł, podczas gdy w 2020 r. było to 1.755,19 zł.



Wsparcie inwestorów i przedsiębiorców lokalnych



Do współpracy z inwestorami i przedsiębiorcami na terenie Gminy Białe Błota w strukturze organizacyjnej Urzędy Gminy Białe Błota zostało powołane Biuro Nadzoru Projektów.

W ramach współpracy z inwestorami i przedsiębiorcami prowadzącymi lub planującymi prowadzenie działalności na terenie gminy, na indywidualne wnioski organizowano spotkania z przedstawicielami tych podmiotów oraz instytucji. Nowo utworzone Biuro Nadzoru Projektów wspiera inwestorów, poprzez udzielanie kompleksowych informacji w zakresie działalności Urzędu Gminy Białe Błota, przekazując także dodatkowe dane w zakresie niezbędnym dla inwestora lub przedsiębiorcy.

W 2021 r. rozpoczęto bezpośrednią współpracę z przedstawicielami dwóch Inwestorów na terenie gminy, tj. Firmą Hillwood Polska Sp. z o.o. oraz Panattoni Europe Sp. z o.o.

      • Firma Hillwood Polska Sp. z o.o. rozpoczęła inwestycję w miejscowości Przyłęki w obszarze ulic Biznesowej oraz Antoniego Przysieckiego. Współpraca polegała na utrzymywaniu stałego kontaktu oraz koordynacji działań prowadzonych przez inwestora, przede wszystkim w obszarze działania Urzędu Gminy. Jednocześnie wypracowano wsparcie na rzecz Gminy Białe Błota w formie pomocy finansowej na rozbudowę ciągów pieszych dla poprawy bezpieczeństwa w drogach sąsiadujących z terenem inwestycji.

      • Firma Panattoni Europe Sp. z o.o. rozpoczęła inwestycję w miejscowości Lisi Ogon w obszarze ulicy Wiejskiej. Współpraca polegała na utrzymywaniu stałego kontaktu oraz koordynacji działań wymagających udziału Urzędu Gminy w przygotowaniach do procesu inwestycyjnego. Również i w tym przypadku inwestor zgodził się na udzielenie wsparcia Gminie Białe Błota, w formie pomocy finansowej, która umożliwi budowę drogi w ciągu ulicy Wiejskiej. Dzięki temu rozpocznie się również przebudowa drogi powiatowej nr 1926C Nakło - Gorzeń - Bydgoszcz, która stanowi odcinek ulicy Potulickiej w miejscowości Lisi Ogon. W zakresie pomocy dla Gminy Białe Błota zostały zawarte stosowne umowy oraz porozumienia.


Logo ,,Standardy obsługi inwestora w samorządzie".

Ponadto w roku 2021 pracownicy Urzędu Gminy Białe Błota odpowiedzialni za współpracę z inwestorami prowadzącymi działania na terenie gminy uczestniczyli w szkoleniach w zakresie obsługi inwestora z projektu pn. „Wdrażanie standardów obsługi inwestora w samorządach województwa kujawsko - pomorskiego” realizowanego przez Euro Innowacje sp. z o.o. finansowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020 -Priorytet II „Efektywne polityki publiczne na rynku pracy, gospodarki i edukacji”.

W listopadzie 2021 r. stanowisko pracy w Biurze Nadzoru Projektów zostało wyposażone w sprzęt wspomagający obsługę inwestorów i przedsiębiorców, zakupiony w ramach udziału w szkoleniu.



pomorska specjalna strefa ekonomiczna



Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna działa na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i we wschodniej części województwa pomorskiego. Jest częścią Polskiej Strefy Inwestycji. Jej zadaniem jest wsparcie przedsiębiorczości, poprzez tworzenie atrakcyjnych warunków do rozwoju małych, średnich i dużych firm. Zwolnienie podatkowe można uzyskać z tytułu poniesienia nakładów na utworzenie nowego przedsiębiorstwa, zwiększenie zdolności produkcyjnej, wprowadzenie nowych produktów czy zmianę procesu produkcyjnego. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Gminy.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna.



zarządzanie przestrzenią



Odpowiednie zarządzanie przestrzenią w gminie ma bardzo duże znaczenie dla utrzymania porządku przestrzennego, a uchwalanie nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego ma korzystne długotrwałe efekty i bezpośrednie przełożenie na inne sfery funkcjonowania gminy.

Nowe plany miejscowe pozwalają zabezpieczyć sposób zagospodarowania niezabudowanych jeszcze terenów. W Gminie Białe Błota mała część powierzchni objęta jest MPZP (nieco ponad 11 %). Jest to m.in. powiązane z pokryciem blisko 1/3 powierzchni gminy obszarami chronionymi. Brak MPZP dla pozostałej części terenu gminy prowadzi do dużej liczby wydawanych decyzji o warunkach zabudowy. W 2021 r. było ich 438.

Z tego względu w 2021 r. podejmowane były działania celem przeprowadzenia procedur niezbędnych do objęcia kolejnych terenów miejscowymi planami. Dla 11 MPZP przystąpiono do ich zmiany lub sporządzenia.

W 2021 r. podjęto uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego:

  • dla terenu w rejonie ulic Centralnej i Cukrowej w miejscowości Białe Błota;

  • wraz ze zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego w rejonie ulicy Ceramicznej w miejscowości Kruszyn Krajeński;

  • wraz ze zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego w rejonie ulic Wczasowej, Osiedle i Przylesie w miejscowości Ciele;

  • dla terenów w rejonie ulic Drzewnej, Cedrowej i Sosnowej w miejscowości Białe Błota;

  • dla terenu położonego w rejonie ulic Jasinieckiej i Jesionowej oraz ulic Słonecznej i Ceramicznej w miejscowości Kruszyn Krajeński;

  • dla terenu położonego w rejonie ulic Rzemieślniczej i Jałowcowej w miejscowości Przyłęki;

  • dla terenu w części obrębów Kruszyn Krajeński, Prądki i Przyłęki;

  • dla terenu położonego w rejonie ulic Osiedle i Ogrody w miejscowości Ciele


oraz zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego:


  • dla terenu położonego w rejonie ulic Lipowej i Zbożowej w miejscowości Kruszyn Krajeński;

  • dla terenu położonego w rejonie ulic Diamentowej, Kamiennej i Marmurowej w miejscowości Murowaniec.


Taki stan wpływa pozytywnie na wizerunek gminy oraz zadowolenie mieszkańców.


74

Liczba MPZP

obowiązujących

0

Liczba planów

uchwalonych

1 380

Powierzchnia objęta

MPZP (ha)

11,27%

Powierzchnia Gminy

objęta MPZP



TERENY ZIELONE



Gmina Białe Błota pochwalić się może Obszarem Chronionego Krajobrazu Wydm Kotliny Toruńsko-Bydgoskiej obejmującym jedno z największych w Polsce pól wydmowych, które pokrywa najwyższe (67,2 - 67,5 m n.p.m.) terasy Pradoliny Wisły. Jest to chętnie odwiedzane miejsce zarówno przez mieszkańców gminy jak i gości szukających wypoczynku na łonie natury.

Tereny gminy obejmują również 23 pomniki przyrody oraz 3 Obszary Natura 2000. Jest to Dolina Środkowej Noteci i Kanału Bydgoskiego - obszar specjalnej ochrony ptaków, Dolina Noteci - specjalny obszar ochrony siedlisk oraz Równina Szubińsko-Łabiszyńska - specjalny obszar ochrony siedlisk.

Gmina wspiera inicjatywy na rzecz terenów zielonych. Akcja sadzenia roślin „Zazieleńmy się!” przy kładce pieszo-rowerowej w Łochowie została zorganizowana przez Centrum Obsługi Edukacji i Sportu oraz Gminne Centrum Kultury. Wydarzenie skierowano do lokalnej społeczności. Mieszkańcy sami mieli możliwość sadzenia zieleni, ale przede wszystkim okazję do wspólnego integracyjnego spotkania.


Program ,,Zazieleńmy się!".
Zdjęcie przedstawia prace porządkowe w parku.
Zdjęcie przedstawia sadzonki drzew.
Zdjęcie przedstawia zasadzone sadzonki drzew i krzewów.

Zielony Punkt Kontrolny

W lesie w miejscowości Białe Błota we współpracy z Nadleśnictwem Bydgoszcz utworzono arenę, dzięki której każdy może spróbować swoich sił w biegu na orientację. W terenie wkopanych zostało 25 drewnianych słupków, które można odnaleźć za pomocą specjalistycznej mapy, którą można pobrać ze strony Urzędu Gminy Białe Błota.



12,15

Powierzchnia lasów gminnych (ha)

3 796

Powierzchnia terenów chronionych (ha)

5

Drzewa posadzone w 2021 r.

25

Krzewy posadzone w 2021 r.