GOSPODARKA
LOKALNA PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ
Wpływy z PIT i CIT na mieszkańca w 2021 r.:
1 967 zł
+12,07%
do roku 2020
3 212
Liczba osób prowadzących działalność gospodarczą
251
Liczba wniosków o wpis do rejestru REGON
164
Liczba wniosków o wypis z rejestru REGON
Podatki dla przedsiębiorców w 2021 r.
Utrzymywanie niższych niż maksymalne stawek podatku od nieruchomości i podatku od środków transportowych na terenie Gminy Białe Błota stanowi wyraz dążenia władz do zwiększania potencjału gospodarczego gminy. Potwierdzają to chociażby dane o liczbie podmiotów wpisanych w 2021 r. do rejestru REGON, w którym kolejny raz nastąpił duży przyrost zarejestrowanych podmiotów. Wysokość obowiązujących stawek zapewnia stabilność finansową gminy, a przy tym gwarantuje możliwość dalszego rozwoju.
Pochodną zwiększającej się bazy przedsiębiorców na terenie Białych Błot są również uzyskiwane wpływy z podatku PIT i CIT. W 2021 r. wysokość wpływów z tych podatków w przeliczeniu na 1 mieszkańca wyniosła 1.967,12 zł, podczas gdy w 2020 r. było to 1.755,19 zł.
Wsparcie inwestorów i przedsiębiorców lokalnych
Do współpracy z inwestorami i przedsiębiorcami na terenie Gminy Białe Błota w strukturze organizacyjnej Urzędy Gminy Białe Błota zostało powołane Biuro Nadzoru Projektów.
W ramach współpracy z inwestorami i przedsiębiorcami prowadzącymi lub planującymi prowadzenie działalności na terenie gminy, na indywidualne wnioski organizowano spotkania z przedstawicielami tych podmiotów oraz instytucji. Nowo utworzone Biuro Nadzoru Projektów wspiera inwestorów, poprzez udzielanie kompleksowych informacji w zakresie działalności Urzędu Gminy Białe Błota, przekazując także dodatkowe dane w zakresie niezbędnym dla inwestora lub przedsiębiorcy.
W 2021 r. rozpoczęto bezpośrednią współpracę z przedstawicielami dwóch Inwestorów na terenie gminy, tj. Firmą Hillwood Polska Sp. z o.o. oraz Panattoni Europe Sp. z o.o.
Firma Hillwood Polska Sp. z o.o. rozpoczęła inwestycję w miejscowości Przyłęki w obszarze ulic Biznesowej oraz Antoniego Przysieckiego. Współpraca polegała na utrzymywaniu stałego kontaktu oraz koordynacji działań prowadzonych przez inwestora, przede wszystkim w obszarze działania Urzędu Gminy. Jednocześnie wypracowano wsparcie na rzecz Gminy Białe Błota w formie pomocy finansowej na rozbudowę ciągów pieszych dla poprawy bezpieczeństwa w drogach sąsiadujących z terenem inwestycji.
Firma Panattoni Europe Sp. z o.o. rozpoczęła inwestycję w miejscowości Lisi Ogon w obszarze ulicy Wiejskiej. Współpraca polegała na utrzymywaniu stałego kontaktu oraz koordynacji działań wymagających udziału Urzędu Gminy w przygotowaniach do procesu inwestycyjnego. Również i w tym przypadku inwestor zgodził się na udzielenie wsparcia Gminie Białe Błota, w formie pomocy finansowej, która umożliwi budowę drogi w ciągu ulicy Wiejskiej. Dzięki temu rozpocznie się również przebudowa drogi powiatowej nr 1926C Nakło - Gorzeń - Bydgoszcz, która stanowi odcinek ulicy Potulickiej w miejscowości Lisi Ogon. W zakresie pomocy dla Gminy Białe Błota zostały zawarte stosowne umowy oraz porozumienia.
Ponadto w roku 2021 pracownicy Urzędu Gminy Białe Błota odpowiedzialni za współpracę z inwestorami prowadzącymi działania na terenie gminy uczestniczyli w szkoleniach w zakresie obsługi inwestora z projektu pn. „Wdrażanie standardów obsługi inwestora w samorządach województwa kujawsko - pomorskiego” realizowanego przez Euro Innowacje sp. z o.o. finansowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020 -Priorytet II „Efektywne polityki publiczne na rynku pracy, gospodarki i edukacji”.
W listopadzie 2021 r. stanowisko pracy w Biurze Nadzoru Projektów zostało wyposażone w sprzęt wspomagający obsługę inwestorów i przedsiębiorców, zakupiony w ramach udziału w szkoleniu.
pomorska specjalna strefa ekonomiczna
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna działa na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i we wschodniej części województwa pomorskiego. Jest częścią Polskiej Strefy Inwestycji. Jej zadaniem jest wsparcie przedsiębiorczości, poprzez tworzenie atrakcyjnych warunków do rozwoju małych, średnich i dużych firm. Zwolnienie podatkowe można uzyskać z tytułu poniesienia nakładów na utworzenie nowego przedsiębiorstwa, zwiększenie zdolności produkcyjnej, wprowadzenie nowych produktów czy zmianę procesu produkcyjnego. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Gminy.
zarządzanie przestrzenią
Odpowiednie zarządzanie przestrzenią w gminie ma bardzo duże znaczenie dla utrzymania porządku przestrzennego, a uchwalanie nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego ma korzystne długotrwałe efekty i bezpośrednie przełożenie na inne sfery funkcjonowania gminy.
Nowe plany miejscowe pozwalają zabezpieczyć sposób zagospodarowania niezabudowanych jeszcze terenów. W Gminie Białe Błota mała część powierzchni objęta jest MPZP (nieco ponad 11 %). Jest to m.in. powiązane z pokryciem blisko 1/3 powierzchni gminy obszarami chronionymi. Brak MPZP dla pozostałej części terenu gminy prowadzi do dużej liczby wydawanych decyzji o warunkach zabudowy. W 2021 r. było ich 438.
Z tego względu w 2021 r. podejmowane były działania celem przeprowadzenia procedur niezbędnych do objęcia kolejnych terenów miejscowymi planami. Dla 11 MPZP przystąpiono do ich zmiany lub sporządzenia.
W 2021 r. podjęto uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego:
dla terenu w rejonie ulic Centralnej i Cukrowej w miejscowości Białe Błota;
wraz ze zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego w rejonie ulicy Ceramicznej w miejscowości Kruszyn Krajeński;
wraz ze zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego w rejonie ulic Wczasowej, Osiedle i Przylesie w miejscowości Ciele;
dla terenów w rejonie ulic Drzewnej, Cedrowej i Sosnowej w miejscowości Białe Błota;
dla terenu położonego w rejonie ulic Jasinieckiej i Jesionowej oraz ulic Słonecznej i Ceramicznej w miejscowości Kruszyn Krajeński;
dla terenu położonego w rejonie ulic Rzemieślniczej i Jałowcowej w miejscowości Przyłęki;
dla terenu w części obrębów Kruszyn Krajeński, Prądki i Przyłęki;
dla terenu położonego w rejonie ulic Osiedle i Ogrody w miejscowości Ciele
oraz zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego:
dla terenu położonego w rejonie ulic Lipowej i Zbożowej w miejscowości Kruszyn Krajeński;
dla terenu położonego w rejonie ulic Diamentowej, Kamiennej i Marmurowej w miejscowości Murowaniec.
Taki stan wpływa pozytywnie na wizerunek gminy oraz zadowolenie mieszkańców.
74
Liczba MPZP
obowiązujących
0
Liczba planów
uchwalonych
1 380
Powierzchnia objęta
MPZP (ha)
11,27%
Powierzchnia Gminy
objęta MPZP
TERENY ZIELONE
Gmina Białe Błota pochwalić się może Obszarem Chronionego Krajobrazu Wydm Kotliny Toruńsko-Bydgoskiej obejmującym jedno z największych w Polsce pól wydmowych, które pokrywa najwyższe (67,2 - 67,5 m n.p.m.) terasy Pradoliny Wisły. Jest to chętnie odwiedzane miejsce zarówno przez mieszkańców gminy jak i gości szukających wypoczynku na łonie natury.
Tereny gminy obejmują również 23 pomniki przyrody oraz 3 Obszary Natura 2000. Jest to Dolina Środkowej Noteci i Kanału Bydgoskiego - obszar specjalnej ochrony ptaków, Dolina Noteci - specjalny obszar ochrony siedlisk oraz Równina Szubińsko-Łabiszyńska - specjalny obszar ochrony siedlisk.
Gmina wspiera inicjatywy na rzecz terenów zielonych. Akcja sadzenia roślin „Zazieleńmy się!” przy kładce pieszo-rowerowej w Łochowie została zorganizowana przez Centrum Obsługi Edukacji i Sportu oraz Gminne Centrum Kultury. Wydarzenie skierowano do lokalnej społeczności. Mieszkańcy sami mieli możliwość sadzenia zieleni, ale przede wszystkim okazję do wspólnego integracyjnego spotkania.
Zielony Punkt Kontrolny
W lesie w miejscowości Białe Błota we współpracy z Nadleśnictwem Bydgoszcz utworzono arenę, dzięki której każdy może spróbować swoich sił w biegu na orientację. W terenie wkopanych zostało 25 drewnianych słupków, które można odnaleźć za pomocą specjalistycznej mapy, którą można pobrać ze strony Urzędu Gminy Białe Błota.
12,15
Powierzchnia lasów gminnych (ha)
3 796
Powierzchnia terenów chronionych (ha)
5
Drzewa posadzone w 2021 r.
25
Krzewy posadzone w 2021 r.