Związki, stowarzyszenia i gminy partnerskie
gMINY PARTNERSKIE
Gmina Mariampol (Litwa)
We wrześniu 2021 r. Przewodniczący Rady Gminy Białe Błota, Jacek Grzywacz, uczestniczył w uroczystości pogrzebowej żołnierza Armii Krajowej ppor. Apoloniusza Duszkiewicza ps. „Polza”.
W grudniu wysłana została paczka z podarunkiem świątecznym - zestawem ceramiki użytkowej z pracowni Gminnego Centrum Kultury w Białych Błotach opatrzonym herbami Gminy Białe Błota i Gminy Mariampol.
Gmina Elbmarsch (Niemcy)
W grudniu 2021 r., wraz z życzeniami świątecznymi i prezentem w postaci zestawu ceramiki użytkowej z pracowni ceramicznej Gminnego Centrum Kultury w Białych Błotach opatrzonego herbami Gminy Białe Błota i Gminy Elbmarsch, wysłano gratulacje dla nowego burmistrza Gminy - Kathrin Bockey - z okazji objęcia stanowiska.
Ze względu na trwającą pandemię spowodowaną COVID-19 nie podejmowano szerokich wspólnych działań z gminami partnerskimi.
Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz
Stowarzyszenie kontynuowało stałą współpracę z Bydgoską Agencją Rozwoju Regionalnego w zakresie promocji gospodarczej regionu, której wynikiem jest:
przygotowywanie przez BARR ofert inwestycyjnych dla potencjalnych inwestorów biorąc pod uwagę tereny z całego obszaru Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz, w tym z Gminy Białe Błota;
w ramach współpracy Gmina Białe Błota ma możliwość zamieszczania swoich terenów inwestycyjnych w metropolitalnej, internetowej bazie pod adresem www.invest.barr.pl;
Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej - SUMP (ang. „Sustainable Urban Mobility Plan”) - dla Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego to narzędzia ułatwiające planowanie długookresowe uwzględniające szerszy kontekst funkcjonowania gmin wchodzących w skład BydOF w dziedzinie: transportu, środowiska, bezpieczeństwa, jakości życia, zielonej przestrzeni, gospodarki.
Wypracowana strategia to plan działania na zapewnienie najlepszych środków dostępu do celów podróży i usług. Opracowanie obejmuje obszar Miasta Bydgoszcz, gmin: Barcin, Białe Błota, Dąbrowa Chełmińska, Dobrcz, Kcynia, Koronowo, Łabiszyn, Mroczy, Nakło nad Notecią, Nowa Wieś Wielka, Osielsko, Pruszcz, Rojewo, Sicienko, Solec Kujawski, Szubin, Żnin oraz powiatów: nakielskiego i bydgoskiego.
W ramach współpracy seniorzy gmin zrzeszonych w SMB mogą korzystać z Metropolitalnej Karty Seniora 60+, która upoważnia do szeregu zniżek i atrakcji, która obowiązuje u wszystkich partnerów z całego obszaru metropolii. W Gminie Białe Błota z tego przywileju skorzystało 43 Seniorów.
Gmina Białe Błota w ramach SMB jest uczestnikiem powstałej aplikacji Metropolia Bydgoszcz, w której sukcesywnie są zawierane informacje o wszystkich zrzeszonych samorządach.
W ramach stworzonej Bydgoskiej Grupy Zakupowej, do której należą samorządy z obszaru SMB w tym Gmina Białe Błota podpisano umowę na zakup prądu na rzecz oświetlenia ulic gminnych oraz lokali i obiektów gminnych wraz z terenami podległymi.
W ramach metropolitarnej współpracy od roku 2019 wydawana jest Metropolitarna Karta Malucha (dzieci 4-7 lat) i Metropolitarna Karta Uczniowska dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych zamieszkujących na terenie Gminy Białe Błota.
W Stowarzyszeniu Metropolia Bydgoszcz Gmina Białe Błota poprzez swoich mieszkańców brała czynny udział w Rowerowej Stolicy Polski.
Lokalna Grupa Działania „Trzy Doliny”
LGD „Trzy Doliny”, w ramach bieżącej działalności, w miesiącu marcu 2021 r., korzystając z pomieszczeń sali sołeckiej w Przyłękach na terenie Szkoły Podstawowej przeprowadziła szkolenie w zakresie sporządzania wniosków o dofinansowanie oraz prawidłowego rozliczania otrzymanego wsparcia w zakresie podejmowania działalności gospodarczej w ramach działania pn. „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” Programu Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Z kolei w październiku 2021 r. zorganizowano spotkanie konsultacyjne z beneficjentami i wnioskodawcami mające na celu zapoznanie się z opinią mieszkańców na temat realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju.
Ponadto, w ramach działań promocyjnych LGD „Trzy Doliny” wzięła czynny udział jako partner i współorganizator w przedsięwzięciach na terenie Gminy Białe Błota: VIII Rodzinna Majówka Rowerowa, Festyn Rodzinny z Nordic Walking w Przyłękach, Festyn i zawody Nordic Walking w Murowańcu, Święto Latawca w Przyłękach i IX Mikołajkowa Niedziela Medyczna w Przyłękach. Poza tym LGD wspierało Gminę Białe Błota przy wyjazdowych wydarzeniach takich jak: Jarmark Produktów Tradycyjnych „XX Święto Śliwki” - wystawca z Zielonki oraz Festiwal Kulinarny „Smaki Trzech Dolin” w Sicienku, gdzie udział brało Koło Gospodyń Wiejskich z Murowańca „Murowaniec Razem”.
Wsparcie finansowe udzielone w ramach współpracy z LGD „Trzy Doliny”
Związek Miast i Gmin Nadnoteckich
Związek Miast i Gmin Nadnoteckich opracował nową Strategię Rozwoju ZMiGN do roku 2030. Nowa strategia powstała w latach 2020-2021 w modelu partycypacyjno-eksperckim, na zlecenie ZMiGN. Wykonawca odbył wizyty studyjne w samorządach nadnoteckich konsultując wyniki prac i proponowane kierunki działania organizacji w nowej perspektywie finansowej UE (okres 2021-2027+). Działanie ma na celu nowe otwarcie organizacji na szerszą współpracę w regionie Doliny Noteci, promocję Noteckiego Szlaku Wodnego i rozwój społeczno-gospodarczy obszarów nadnoteckich w kontekście zapewnienia partnerów i rozpowszechniania dobrych praktyk.
9 września 2021 r. Związek Miast i Gmin Nadnoteckich obchodził jubileusz 20-lecia istnienia i działalności. Gmina Białe Błota od grudnia 2019 r. jest w tym zaszczytnym gronie. Na jubileuszu osobom i instytucjom zasłużonym dla Związku, w tym Wójtowi Gminy Białe Błota wręczono okolicznościowe statuetki Przyjaciela Noteci oraz podziękowania.
Ważnym elementem uroczystości było podpisanie deklaracji kontynuowania działalności Związku Miast i Gmin Nadnoteckich. Na dokumencie podpisy złożyli przedstawiciele 17 gmin tworzących Związek, 4 powiatów i 3 instytucji wspierających. Podpisany dokument przypieczętował akt przymierza z Notecią.