Związki, stowarzyszenia i gminy partnerskie


gMINY PARTNERSKIE



Gmina Mariampol (Litwa)


Zdjęcie przedstawia uroczystości pogrzebowe żołnierza Armii Krajowej.
Zdjęcie tabliczki z napisem "ppor. Apoloniusza Duszkiewicza ps. „Polza”.



We wrześniu 2021 r. Przewodniczący Rady Gminy Białe Błota, Jacek Grzywacz, uczestniczył w uroczystości pogrzebowej żołnierza Armii Krajowej ppor. Apoloniusza Duszkiewicza ps. „Polza”.


Zdjęcie przedstawia ceramiczne filiżanki i miseczkę w formie liścia.



W grudniu wysłana została paczka z podarunkiem świątecznym - zestawem ceramiki użytkowej z pracowni Gminnego Centrum Kultury w Białych Błotach opatrzonym herbami Gminy Białe Błota i Gminy Mariampol.



Gmina Elbmarsch (Niemcy)


W grudniu 2021 r., wraz z życzeniami świątecznymi i prezentem w postaci zestawu ceramiki użytkowej z pracowni ceramicznej Gminnego Centrum Kultury w Białych Błotach opatrzonego herbami Gminy Białe Błota i Gminy Elbmarsch, wysłano gratulacje dla nowego burmistrza Gminy - Kathrin Bockey - z okazji objęcia stanowiska.

Ze względu na trwającą pandemię spowodowaną COVID-19 nie podejmowano szerokich wspólnych działań z gminami partnerskimi.



Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz



Stowarzyszenie kontynuowało stałą współpracę z Bydgoską Agencją Rozwoju Regionalnego w zakresie promocji gospodarczej regionu, której wynikiem jest:

  • przygotowywanie przez BARR ofert inwestycyjnych dla potencjalnych inwestorów biorąc pod uwagę tereny z całego obszaru Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz, w tym z Gminy Białe Błota;

  • w ramach współpracy Gmina Białe Błota ma możliwość zamieszczania swoich terenów inwestycyjnych w metropolitalnej, internetowej bazie pod adresem www.invest.barr.pl;

  • Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej - SUMP (ang. „Sustainable Urban Mobility Plan”) - dla Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego to narzędzia ułatwiające planowanie długookresowe uwzględniające szerszy kontekst funkcjonowania gmin wchodzących w skład BydOF w dziedzinie: transportu, środowiska, bezpieczeństwa, jakości życia, zielonej przestrzeni, gospodarki.


Wypracowana strategia to plan działania na zapewnienie najlepszych środków dostępu do celów podróży i usług. Opracowanie obejmuje obszar Miasta Bydgoszcz, gmin: Barcin, Białe Błota, Dąbrowa Chełmińska, Dobrcz, Kcynia, Koronowo, Łabiszyn, Mroczy, Nakło nad Notecią, Nowa Wieś Wielka, Osielsko, Pruszcz, Rojewo, Sicienko, Solec Kujawski, Szubin, Żnin oraz powiatów: nakielskiego i bydgoskiego.


  • W ramach współpracy seniorzy gmin zrzeszonych w SMB mogą korzystać z Metropolitalnej Karty Seniora 60+, która upoważnia do szeregu zniżek i atrakcji, która obowiązuje u wszystkich partnerów z całego obszaru metropolii. W Gminie Białe Błota z tego przywileju skorzystało 43 Seniorów.

  • Gmina Białe Błota w ramach SMB jest uczestnikiem powstałej aplikacji Metropolia Bydgoszcz, w której sukcesywnie są zawierane informacje o wszystkich zrzeszonych samorządach.

  • W ramach stworzonej Bydgoskiej Grupy Zakupowej, do której należą samorządy z obszaru SMB w tym Gmina Białe Błota podpisano umowę na zakup prądu na rzecz oświetlenia ulic gminnych oraz lokali i obiektów gminnych wraz z terenami podległymi.

  • W ramach metropolitarnej współpracy od roku 2019 wydawana jest Metropolitarna Karta Malucha (dzieci 4-7 lat) i Metropolitarna Karta Uczniowska dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych zamieszkujących na terenie Gminy Białe Błota.

  • W Stowarzyszeniu Metropolia Bydgoszcz Gmina Białe Błota poprzez swoich mieszkańców brała czynny udział w Rowerowej Stolicy Polski.



Lokalna Grupa Działania „Trzy Doliny”



LGD „Trzy Doliny”, w ramach bieżącej działalności, w miesiącu marcu 2021 r., korzystając z pomieszczeń sali sołeckiej w Przyłękach na terenie Szkoły Podstawowej przeprowadziła szkolenie w zakresie sporządzania wniosków o dofinansowanie oraz prawidłowego rozliczania otrzymanego wsparcia w zakresie podejmowania działalności gospodarczej w ramach działania pn. „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” Programu Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Z kolei w październiku 2021 r. zorganizowano spotkanie konsultacyjne z beneficjentami i wnioskodawcami mające na celu zapoznanie się z opinią mieszkańców na temat realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju.


Zdjecie przedstawia stoisko pod namiotem z napisem ,,KGW Murawiec Razem".


Ponadto, w ramach działań promocyjnych LGD „Trzy Doliny” wzięła czynny udział jako partner i współorganizator w przedsięwzięciach na terenie Gminy Białe Błota: VIII Rodzinna Majówka Rowerowa, Festyn Rodzinny z Nordic Walking w Przyłękach, Festyn i zawody Nordic Walking w Murowańcu, Święto Latawca w Przyłękach i IX Mikołajkowa Niedziela Medyczna w Przyłękach. Poza tym LGD wspierało Gminę Białe Błota przy wyjazdowych wydarzeniach takich jak: Jarmark Produktów Tradycyjnych „XX Święto Śliwki” - wystawca z Zielonki oraz Festiwal Kulinarny „Smaki Trzech Dolin” w Sicienku, gdzie udział brało Koło Gospodyń Wiejskich z Murowańca „Murowaniec Razem”.


Wsparcie finansowe udzielone w ramach współpracy z LGD „Trzy Doliny”


Związek Miast i Gmin Nadnoteckich



Związek Miast i Gmin Nadnoteckich opracował nową Strategię Rozwoju ZMiGN do roku 2030. Nowa strategia powstała w latach 2020-2021 w modelu partycypacyjno-eksperckim, na zlecenie ZMiGN. Wykonawca odbył wizyty studyjne w samorządach nadnoteckich konsultując wyniki prac i proponowane kierunki działania organizacji w nowej perspektywie finansowej UE (okres 2021-2027+). Działanie ma na celu nowe otwarcie organizacji na szerszą współpracę w regionie Doliny Noteci, promocję Noteckiego Szlaku Wodnego i rozwój społeczno-gospodarczy obszarów nadnoteckich w kontekście zapewnienia partnerów i rozpowszechniania dobrych praktyk.

9 września 2021 r. Związek Miast i Gmin Nadnoteckich obchodził jubileusz 20-lecia istnienia i działalności. Gmina Białe Błota od grudnia 2019 r. jest w tym zaszczytnym gronie. Na jubileuszu osobom i instytucjom zasłużonym dla Związku, w tym Wójtowi Gminy Białe Błota wręczono okolicznościowe statuetki Przyjaciela Noteci oraz podziękowania.

Ważnym elementem uroczystości było podpisanie deklaracji kontynuowania działalności Związku Miast i Gmin Nadnoteckich. Na dokumencie podpisy złożyli przedstawiciele 17 gmin tworzących Związek, 4 powiatów i 3 instytucji wspierających. Podpisany dokument przypieczętował akt przymierza z Notecią.



Zdjęcie przedstawia Wójta Gminy Białe Błota ze statuetką ,,Przyjaciel Noteci".


Zdjęcie przedstawia Wójta Gminy Białe Błota podpisującego dokumenty.
Zdjęcie przedstawia dokument ,,Przymierze dla rozwoju Noteckiego Szlaku Wodnego".


Zdjęcie przedstawia statuetki ,,Przyjaciel Noteci".